Sorulara Göz At

Sorular

Toklu arpa yemiyor, sorun ne olabilir?

Abidin yalçınkaya 21 Aralık 2023 20 Görüntülenme

6 aylık kangal ırkı toklularım var. Normalde kuru ot, buğday samanı ve arpa ile besliyordum. 2 tanesi arpa yemememeye başladı. Normalde arpayı verdiğim zaman iştahla hızlıca yerler. Bir tanesi 2 -3 gün arpa yemedi, sonra tekrar yemeye başladı. Diğeri 1 haftadır arpa yemiyor. Buna sadece kuru ot veriyorum. Kuru otu da iştahlı olmasa da yiyor. Acaba sorun nedir?

Hocam bu konuyu ele almak için biraz geç kalmadınız mı? Konya'nın bazı ilçelerinde ıslak dane mısır silajı yoğun bir şekilde yapılıyor. Ama ne yazık ki üretici ne dane desteği ne de silaj desteği alabiliyor. Bunun sebebi tarım kanundaki yem bitkisi/silaj tanımı. Üretici sizin gibi mahir hocalardan yıllardır medet bekliyor. Hocalarımız bu kanuna şerh yazsalar da kanun değişse diye. Medet Prof. Dr. Nurettin Gülşen hoca.

Rasyonda arpa kullanmanın besiye faydası nedir?

USAME DEMİREZEN 10 Kasım 2023 117 Görüntülenme

Rasyonda arpa kullanmanın besiye faydaları nelerdir? Bana arpa sindirilemeden dışkıyla atılıyor gibi geliyor. 

Merhaba hocam benim koyunlar yaylada. 10 gündür koyunlar koça geliyor. Ama günde 2 veya 3. Bazı günler hiç gelmiyor. Koyunların durumu da iyi. Sürü halinde kızgınlık göstermesi için ne yapmalıyım? Cevabınız için teşekkür ederim şimdiden.

Hayvan beslemesiyle ilgili hangi kitapları takip edelim?

Filiz Kalemci 18 Temmuz 2023 103 Görüntülenme

Hayvan beslenmesiyle ilgili kaynak kitap önerebilir misiniz? Besin maddeleri kaba ve kesif olarak nelerdir; kuru madde ne içerirler; rasyonlara eklenmeleri nasıl olur? Yemlerin bir araya getirilmesinde yaşanacak sorunlar; uyumlu uyumsuz veya faydalı- değer düşürücü kombinasyonlar nelerdir? Bu tip konularda kitap önerilerinizi alabilir miyim.

Süt inekciligi rasyonlar da üre kullanımı hayvan sağlığını ne yönde etkiler olumsuz ve olumlu yanları nelerdir?

Besi hayvancılığında rasyon içeriği nasıl olmalı?

Ali baybut 18 Haziran 2023 268 Görüntülenme

Hocam 2.5 kg arpa ,1 kg pamuk küsmesi, 8 kg slaj, 3kg saman, 5 kg yonca, 500gr mısır, vitamin bu rasyon besi hayvanlarına kesime kadar bütün dönem boyunca vermek yeterli olur mu? Teşekkürler...

Merhabalar. Bu senenin başında yağışlar çok az oldu. Buna binaen nitrat gazı zehirlenmesinin olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirttiniz. Ama son zamanlarda ise yağışlar tekrar hızlı bir şekilde ve az aralıklarla yağmaya başladı. Yağışların sene başında az yağmasıyla ve daha sonra da çok yağması ve sık aralıklarla yağması bu nitrat zehirlenmesini azaltabilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Hocam selamlar, Melas, propilen gliserol gliserin ve su kullanarak bir karışım hazırlayıp tmr da kullanıyorum miktarları gliserol > melas >su > propilen gkilol olacak şekilde günde 500 gr sizce bu şekilde ketosiz ve ketosize bağlı karaciğer yaşlanmasının önüne geçebilir miyim? Teşekkürler.

Merhaba, koyunlara kırmızı veya yeşil mercimek vermenin bir zararı veya faydası olur mu? Besin değerleri soyadan sonraki en yüksek bakliyat hem enerji hem protein hem de mineral ve vitamin olarak çok iyi. Teşekkürler...