Sorulara Göz At

Soru Detay

Toklu arpa yemiyor, sorun ne olabilir?

Abidin yalçınkaya 21 Aralık 2023 20 Görüntülenme

6 aylık kangal ırkı toklularım var. Normalde kuru ot, buğday samanı ve arpa ile besliyordum. 2 tanesi arpa yemememeye başladı. Normalde arpayı verdiğim zaman iştahla hızlıca yerler. Bir tanesi 2 -3 gün arpa yemedi, sonra tekrar yemeye başladı. Diğeri 1 haftadır arpa yemiyor. Buna sadece kuru ot veriyorum. Kuru otu da iştahlı olmasa da yiyor. Acaba sorun nedir?

Uzmanın Yanıtı

Onaylanmış Cevap

Prof. Dr. Nurettin Gülşen

- 2 hafta 4 gün 2 saat önce

Sayın yetiştirici,

Tokluları aslında sadece arpayla besleseniz dahi iştahla yerler. Buradan sadece tahmini sebepler üzerinde durabilirim. Arpanın içerisinde nişasta oranı yüksek ise yani kaliteli tok arpa ile besliyorsanız hayvanın midesinde ekşime oluşmuş olabilir. Bu hayvandan hayvana değişebilir. Yani bir kısım hayvanda oluşurken diğerlerinde ekşime olmayabilir. Bazı hayvanlarınız bu durumu anlar ve kendisine zarar vereceğini bildikleri için bir süre arpa gibi nişastalı yemleri yemek istemezler. Kuru otu daha fazla yemek isterler. Bir süre kuru ot yedirdikten sonra yavaş yavaş arpa yedirmeye yeniden başlayabilirsiniz. Soda, magnezyum oksit ve maya gibi katkıları deneyebilirsiniz.

Diğer bir sebep de arpanızda küflenme yani toksin olması ihtimalidir. Hayvanlar çok duyarlıdırlar, koklayarak veya tadarak yemekten vazgeçerler. Küflü yemlerin kendilerine zarar vereceğini bilirler. Bu arpa genellikle kararmış bir görüntüde olur. Yedirmemeniz veya az miktarda yedirmeniz tavsiye edilir. Ayrıca bu tip küflü yemlerde toksin bağlayıcıları kullanmanızı tavsiye edebilirim. Özellikle ağzı yakan toksinlerde bu toksin bağlayıcılar da işe yaramayabilir.      

Üye Yorumları

- Henüz yorum yapılmamış.