Sorulara Göz At

Soru Detay

Besi hayvanlarını nasıl beslemeliyim?

Fatih Kayı 12 Ekim 2016 937 Görüntülenme

Besi hayvanlarıma yüksek enerjili yemlerle 10.ay sonuna kadar bakıp, başarılı bir kilo aldırma ve boy atmayı sağlıyorum, fakat hocam daha sonra sadece arpa ve 18 protein yem veriyorum mesela günlük 6 kilo arpa 6 kilo yem gibi. Tane mısır yada mısır silajı ile besleyebilir miyim? Nasıl daha iyi verim alabilirim?

Uzmanın Yanıtı

Onaylanmış Cevap

Prof. Dr. Nurettin Gülşen

- 6 yıl 5 ay 1 hafta önce

Fatih bey,

Besi hayvanlarınn büyümeleri yaşına kadar devam eder. Bu dönemde biz proteine ve mineral düzeylerine dikkat ederiz. Çünkü hayvanın boyunu uzatmak, çatısını genişletmek ve üzerini etlendirmek gerekmektedir. Sizin 10. aydan sonra kullandığınız 18 protenli yemi bu dönemde kullanmanız gerekir. Hayvanlar 300-400 kg ağırlığa ulaşınca protein ihtiyacı azalır. Bu hayvanlara artık enerji yüklemeniz, kaslarının içini yağlandırmanız gerekmektedir.

Eğer dediğiniz gibi proteini fazla yemler yedirirseniz yedirdiğiniz enerjiyi de vücuttan attırır. Hayvanınızın dolgunlaşmasını engellersiniz. Onun için bu dönemde yem fabrikasından enerjisi yüksek proteini düşük yemler isteyiniz. Ya da yedirdiğiniz yemlere sizin yaptığınız gibi arpa takviyesi yapınız. Mısır ya da mısır silajını her dönem yedirebilirsiniz. Eti sarı yapabilir, sizin için önemliyse buna dikkat ediniz.

Eğer sarı renk olmasının bir dezavantajı yok diyorsanız son dönem beside de arpanın yarısı yani 3 kg kadar öğütülmüş olması şartıyla mısır kullanabilirsiniz. Mısır silajı beside ilk başta daha iyi olabilir ama besi sonunda da kullanabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken nokta besi sonuna doğru kaba yem ne kadar artarsa hayvan o kadar az yağlanır ve besi süresi uzar.

Üye Yorumları

- Henüz yorum yapılmamış.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'redis' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: