Sorulara Göz At

Soru Detay

Yaylım sonrası süt hayvanlarına nasıl rasyon uygulanmalı?

Murat K.koçak 03 Haziran 2022 959 Görüntülenme

Sorularımıza cevap verdiğiniz için ve değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Söylediklerinizi dikkate alıyorum ve uyguluyorum. Çorum'da hayvancılık yapıyorum. 2 tane, Karasığır yerli ineğim var, 1 tane hoştain kırması ineğim var, 1 tane de 2,5 yaşında simental ineğim var. Bunların toplamından 20 kg süt alabiliyorum. İneklerim yaylıma çıkıyorlar. Kışın içeri girdiklerinde en az 14 protein değerinde Rasyon yapmak istiyorum. İneklerim şunlar; Karasığır ineklerimin yavruları var, diğer ikisinin yavrularını sütten kestim. Harman zamanında arpa, dane mısır, pamuk küspesi, kuru yonca ve saman alarak kendi rasyonumu yapmak istiyorum. eklemem gereken başka ürün var mı belirtmenizi istiyorum. 100 kg yem karıştırma kabım var. Bu 100 kg kabıma, ne kadar arpa, mısır küspe koymam gerektiğini yazabilir misiniz? Teşekkür ederim.

Yaylım sonrası süt hayvanlarına nasıl rasyon uygulanmalı?

Uzmanın Yanıtı

Onaylanmış Cevap

Prof. Dr. Nurettin Gülşen

- 1 yil 8 ay 1 hafta önce

Sayın Murat K. Koçak,

Öncelikle toplum yararına yaptığım bu hizmetten sizin gibi yetiştiricilerimizin, hayvancılığa meraklı insanlarımızın ve gençlerimizin ilgi göstermesinden, önerilerimi uygulamalarından çok mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Sizin gibi çok sayıda insanımız güzel duygu ve düşüncelerini bildiriyor, hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Yaylım sonrası bulabilirseniz mısır silajı ve pancar posası almanızı tavsiye edebilirim. Ben günlük olarak yaklaşık ne kadar yedirebileceğinizi yazayım, siz kendi hesabınızı yapınız. Saman4-5 kg, kuru yonca 4-6 kg, arpa ve mısırın her birinden 2-4 kg arasında, pamuk tohumu küspesinden de günde 2-3 kg kadar yedirmeniz gerekir. Bu sadece bir tahmin, yemlerinizin analizi ve hayvanlarınızın ayrıntılı durumunu bilmeden bir şey önermek çok zor. Sadece size fikir olarak verebilirim.

Üye Yorumları

- Henüz yorum yapılmamış.