Sorulara Göz At

Soru Detay

Yonca silajı rasyonda nasıl olmalı?

Halil İbrahim ÇETİN 23 Aralık 2016 3022 Görüntülenme

Süt ineklerime 10 kg süt yemi (19 protein), 20 kg yüzde 32 kuru madde mısır silajı, 4 kg yonca ve 1 kg saman veriyorum. Artık yüzde 40 kuru maddeli yonca silajı yapıyorum. Bu yonca silajını rasyona doğru bir şekilde nasıl girebiliriz? Besi hayvanı ve buzağılarda da kullanılabilir mi? İYİ GÜNLER...

Uzmanın Yanıtı

Onaylanmış Cevap

Prof. Dr. Nurettin Gülşen

- 7 yil 2 ay 1 saat önce

Sayın Halil İbrahim Çetin,

Yonca silajınızın kalitesini bilmiyorum ama anladığım kadarıyla bilinçli bir yetiştiricisiniz. Yonca silajını 10 kg kadar verebilirsiniz. Tabii kuru yoncayı yarı yarıya azaltınız. Bu kadar yonca kullanımı normaldir ama sizin 19 proteinli yeminiz iyi süt veren hayvanların bypass proteinini karşılayamaz. Eğer hayvanlarınız iyi verimliyse yemden düşecek şekilde hayvanınızın verimine göre 2-2.5 kg'a kadar soya küspesi kullanın. Pahalı gelebilir ama faydasını görürsünüz. Bunun dışın da yemin yerine 2 kg kadar öğütülmüş mısır kullanabilirsiniz.

Yonca silajı besi hayvanları için fazlaca kullanılmamaktadır. Yaklaşık 3 aya kadar ister yonca isterse mısırdan olsun silajı da tavsiye etmiyoruz. Yine de yonca silajını 3-8 ay arası besi hayvanlarında kullanabilirsiniz. Yem aldığınız firmanın teknik personeliyle rasyon programında dengelemek daha iyi olacaktır.

Üye Yorumları

- Henüz yorum yapılmamış.